הצטרפו לפייסבוק ותהנו מאירועים שוטפים עד אליכם

מאמר - קבלת החלטות

כותב הבלוג : עופר קאופמן

תחום עיסוק:

מאמן אישי ואירגוני לעסקים.

טלפון:050-5877222

דוא"ל:
ofercoach@walla.co.ilקבלת החלטות

תאריך:26-8-2011

קבלת החלטות או איך להחליט מה הדבר הנכון לעשות

קבלת החלטות נכונה הופכת היום לכלי העבודה החשוב והחזק ביותר. כלי העבודה המפריד בין הצלחה לכישלון של עסק ובכלל.

למה כלי זה נהיה חשוב כל כך בשנים האחרונות? התשובה היא כמות המידע.

כמות המידע המגיעה לאדם ממוצע בעולם המערבי היא הגדולה ביותר בהיסטוריה האנושית. קחו לדוגמא אדם ממוצע העובד בעבודה המצריכה ממנו נסיעה של חצי לעבודה ובחזרה. אדם כזה נחשף ביום למידע דרך אמצעי תקשורת כגון רדיו, טלפון סלולרי, פרסום חוצות ועוד. כמות המידע שאדם כזה קולט ביום אחד שווה לכמות המידע שאדם בתפקיד זהה ,לפני 150 שנה, קלט בתקופת חיים שלמה. וזה ביום רגוע...

עומס המידע גורם לתופעות של תשישות, חוסר ריכוז, עצבנות והרגשה של מרוץ חיים מטורף ללא תכלית. עקב שינויים אלו, עולה כיום החשיבות של קבלת החלטות מהירה ובעיקר נכונה.

 

איך מקבלים החלטות נכונות?

השלב הראשון הוא פשוט תרגול. תרגלו קבלת החלטות.

כאשר ישנה החלטה קשה או מורכבת בנוגע לעסק, ישנה נטייה לדחות את ההחלטה ולקוות שיגיע פתרון "יש מאין". התוצאה של גישה זו היא הגעה למצב שבו העסק מתנהל ולא מנוהל. המצב נקרא גם מצב "כיבוי שרפות". בפועל מה שרואים זה אנשים לחוצים, עמוסים המחליטים החלטות מחוסר ברירה. הסיבה לכך היא שהם מחליטים החלטות שהיו אמורות להיקבע לפני זמן רב ונדחו עד לשלב שבו, מסיבה זו או אחרת (בדרך-כלל לחץ חיצוני מלקוח) לא ניתן יותר לדחות את ההחלטה. התוצאה היא נקיטת פעולות של חוסר ברירה והפסד של זמן וכסף לעסק. במקום לעסוק בעתיד ולנהל את ההווה, עוסקים בהווה ומנהלים את העבר (מי אשם?).

התחילו עם ההחלטות הקטנות, הפשוטות, אלו שאתם יכולים לקבל לבד ללא התערבות חיצונית. החלטות אלו נוגעות לתחום אחריותכם בעבודה.

בשלב הבא, התחילו ליישם זאת עבור החלטות במעגלים רחבים יותר ויותר.

התוצאה המיידית של שינוי זה יהיה פינוי זמן. פתאום יתפנה לכם זמן לעשות עוד דברים,לחשוב ולתכנן.

 

השלב הבא הוא שלב התכנון.

אם הגעתם לשלב הזה, האווירה במקום העבודה השתפרה קרוב לודאי וכעת ניתן לחשוב על העתיד.

 

זהו השלב ההסתכלות קדימה. לעסוק בעתיד ולנהל את ההווה. בשלב זה יעלו הרבה התנגדויות ופחדים. אחת הסיבות היא שעסק שרגיל להתנהל צריך זמן ללמוד לנהל.

התכנון יעלה על-פני השטח את רמת הצפיות האישית של הנוגעים בדבר ועשוי לגרום להעלאת מתחים חבויים אל פני השטח. אולם, כאשר הליך זה יעשה בצורה הנכונה הוא יאפשר לנוגעים בדבר למצות את יכולתם ולהביא את מיטב כישוריהם לטובת הצלחת הארגון. שיאו של שלב זה הינו קביעת היעדים ותוכנית הפעולה בכדי להשגת היעדים.

עקרון חשוב בכתיבת היעדים ובהשגתם הוא ההתאמה בין היעים לבין תכונות הארגון. יש לנצל את איכויותיו ויתרונותיו של הארגון ולא להציב יעד של תיקון התקלות. הדבר יגרום לבזבוז זמן. לרוב, התקלות יסתדרו מעצמן ומי שיפתור אותן יהיו האנשים בשטח.

 

השלב השלישי הוא שלב היישום.  ללא שלב זה כל העבודה שנעשתה עד כה לא שווה כלום.יש להקפיד כי כל האנשים בחברה מודעים ומחוברים לתוכנית העבודה. יש לקבוע בקרות מסודרות ובזמנים צפופים. בשלב זה חשובה מאוד התקשורת הרציפה בין הגורמים. צורת התקשורת צריכה להיעשות בצורה של שיחה ובקרה רב צדדית. אופן זה יוביל התפתחות וצמחיה של כל הצדדים.

חזרה לבלוגים