הצטרפו לפייסבוק ותהנו מאירועים שוטפים עד אליכם

מאמר - לעשות סדר- להתנהל נכון

כותב הבלוג : עופר קאופמן

תחום עיסוק:

מאמן אישי ואירגוני לעסקים.

טלפון:050-5877222

דוא"ל:
ofercoach@walla.co.ilלעשות סדר- להתנהל נכון

תאריך:18-8-2011

התנהלות נכונה " לפי הספר" היא אחת משאיפותיו של כל בעל עסק (אם לא העיקרית). לכל עסק יש את השאיפה להתנהל בצורה מושלמת (" כמו שעון שוויצרי"). במציאות החיים מסובכים יותר. במציאות, גם עסקים עם מאזני רווח ומכירות טובים מתנהלים יותר מאשר מנוהלים. הצורך לפעול מהר, להביא תוצאות מהר ( מכירות, פיתוח או ייצור) גורם לקיצורי דרך ודילוג על נהלים שנראים לא חשובים או לא הכרחיים ובסופו של דבר גורם לתקלות לא צפויות, עיקובים והפסדי זמן וכסף. הפתרון לבעיות של התנהלות לא יעילה מורכב מכמה שלבים. השלב הראשון הוא שלב ההכרה. שלב ההכרה הוא השלב שבו צריך בעל עסק להכיר בעובדה כי אין מושלם ולכן אין טעם לרדוף אחרי השלמות. כמובן שאין פה כוונה להשלים עם המצב כמו שהוא ולא לשאוף להשתפר. הכוונה היא שעל בעל העסק להבין כי אין דבר כזה מושלם, בטח שלא באופן ההתנהלות המודרנית. כיום, מערכות הניהול הן דינמיות. ההתנהלות כשלעצמה דורשת שדרוג ולמידה תמידיים.

השלב הבא הוא מיקוד וקביעת המטרות הנכונות. המטרה היא להתמקד במטרה אחת ולמקד אליה את מירב המשאבים והכוחות. הכוונה במטרה היא יעד מרכזי בטווחים של בין שנה לשנתיים, שהשגתו תקדם את הארגון בצורה המשמעותית לקראת ביסוסו כעסק מצליח התנהל בצורה נכונה. על היעד להיות מאתגר, אך מצד שני ריאלי.

השלב השלישי הוא שלב הביצוע. שלב זה מחולק לשתי תקופות, שלב ההתחלה ושלב ההסתגלות.
ההתחלה המעשית היא התקופה הקשה ביותר. זוהי התקופה של תחילת השינוי בפועל. כאן מתחילים להשתנות ההרגלים, כאן מוכנסים דפוסי החשיבה החדשים, הנהלים החדשים. וכאן עולות כל ההתנגדויות. בשלב זה הארגון נראה כמו אדם שמתחיל דיאטה או מפסיק לעשן. מה קורה אצל אדם כזה? הוא לא רגוע, הגוף שלו נמצא במועקה ובמתח עקב השינוי. הדבר היחיד שהוא חושב עליו כל היום הוא אוכל או סיגריה. זהו השלב הקריטי בו ישנו מאבק אמיתי נגד הכוחות הפנימיים השואפים לחזור למצב הנוחות הקודם. באותו אופן מתנהג הארגון. בשלב זה נדרשת משמעת עצמית ונחישות רבה בכדי ליישם את השינויים הרצויים. תקופה זו לוקחת בין 3 חודשים לשנה, בהתאם לגודל הארגון. לאחר תקופה זו, בדומה לאדם שמוריד במשקל, יחל השלב השני, שלב ההסתגלות.

חזרה לבלוגים